چگونه یک فرد می تواند به خانه دلخواه خود دست پیدا کند

ین روزها  روزهای  جابه جایی و مستاجرانی که برای  یافتن خانه به بنگاهها امو  ملکی  مراجعه  می  کنند تا بتوانند  خانه های  رهنی  یا  حداقل  با قیمت  پایین تری برای  خود وخانواده شان بیابند  و اغلب  با  این جواب  مواجه می  شوند  که مورد  اجاره رهنی  نداریم و و یا  ودیعه کم صاحبان املاک  به دنبال  اجاره های  بالاتر  از  حد  معمول  هستند چرا که تمایل  چندانی  ندارند  که با  ودیعه را  در بانک بگذارند  و از سود  آن بهره ببرند  چرا  که سود  بانکی از ابتدای تیرماه  به 15 درصد  کاهش  یافت  و باعث  شد که در  بازار  ملک با کمبود عرضه و فراوانی  تقاضا روبرو شود.
چرا که  صاحب  خانه ها  و املاک داران  با کاهش نرخ سود بانکی تمایل چندانی به اجاره خانه خود به صورت  رهن یا  اجاره بهای کم ندارند  وبا سپرده گزاری  سود  پول حاصل از  رهن  نمی توانند  سود  معادل اندازه اجاره بها  دریافت  کنند.جالب  آن است  که آقای وزیر راه و شهر سازی در بیان اینکه بانک مسکن تسهیلاتی برای  برون رفت ازرکورد بازار در حوزه مسکن گذاشته است  تا متقاضیان ملک بتوانند  برای  ساخت و و خرید  مسکن اقدام نمایند و اذعان نمودند  که  این تسهیلات باعث  رشد در  این حوزه نسبت به ماههای فروردین و اردیبهشت و خرداد و همچنین با  سالهای  قبل   در  این حوزه است.
 آمارهای بانک مسکن برای سه‌ماه نخست سال جاری نشان‌دهنده رشد بیش از ۸۰ درصد اعطای تسهیلات است و این نشان می‌دهد ما داریم به تدریج به سمت رونق مسکن حرکت می‌کنیم .
حال  این سوال  پیش می آید با توجه  با  کم شدن سود  15 درصدی و زیاد  شدن ودیعه و اجاره بهای  مالکان و کم کردن ودیعه چگونه یک فرد  می تواند  به خانه دلخواه خود دست  پیدا کند ؟ فردی  که تمام حقوق او در  ماه یک میلیون تومان است  چگونه می تواند  صاحب  مسکن شود.  به طوریکه تغییر  رویکرد  مالکان در بازار اجاره مسکن در  شرایطی  به وجود  آمده است  که اجاره مسکن رشد  سریع تری  نسبت به قیمت مسکن طی  می کند
آخرین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در تهران نشان از  این داردکه متوسط قیمت مسکن درخرداد 95نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته 3.5درصد رشد کرده اما اجاره‌بهای مسکن در این بازه زمانی نزدیک به 10درصدافزایش یافته است.  همچنین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که در خرداد‌ماه سال 1395شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران نسبت به‌ماه مشابه سال قبل 9.7درصد افزایش یافت. اجاره مسکن در کل مناطق شهری نیز در خردادماه نسبت به‌ماه مشابه سال قبل 10.5درصد رشد کرده است. لذا در  این میان  با  چند  تن از بنگاههای امور ملکی به گفتگو نشستیم و در این مورد  جویا  شدیم  که  با توجه به صحبتهای  آقای  عباس آخوندی  تسهیلات بانک مسکن چقدر  در  رشد  بازار  مسکن تاثیر گذار  بوده است.
یکی از  مشاوران مسکن در  این رابطه گفت: با توجه با  اینکه در  مناطق  یک و دو و سه این تسهیلات تاثیر چندانی  ندارد  اما  تماسهای  بیشتری  در رابطه با خرید  ملک در این مناطق  داشته است  این تسهیلات  بیشتر  به مناطق  مرکزو جنوب  شهر  تاثیر  بیشتری  خواهد  داشت  تا با گرفتن وام های یکصد  میلیون تومانی  مردم  بتوانند  صاحب خانه شوند .
پیران اذعان داشت : در مناطق بالا  این طرح تاثیر گذار  نیست  چرا که عرضه و تقاضا در این مناطق فرق فاحشی دارند.
و قیمت های خرید و اجاره  در مناطق 1،2،3 وبا توجه به شرایط جوی و اقلیم زندگی مردم بسیار بالاست حال در مناطق مرکزی با توجه  به مرکزیت و جنوب  قیمت های ملک با توجه با تسهیلات  بانک مسکن میتوان اقدام به رهن و یا اجاره نمود.
این کارشناس بازار ملک  در رابطه با رویه قبلی که  به ازای یک میلیون تومان ودیعه 30 هزار تومان اجاره در نظر  می گیرند گفت  : اگر مبنای این  محاسبه  هم مثل  نرخ سود بانک  تغیر کند  مشکلات  مستاجران کاهش می ابد اما معلوم نیست  که آیا میتوان در بخش نامه آن تغیراتی حاصل نموند.
پیران در ادامه  گفته هایش  به  این مسله  اذعان  داشت  که  با توجه  به  متریالها و مصالح  ساخت  و ساز  در  هر  منطقه قیمت  ملک ها  به صورت  چشمگیری رو به افزایش  است.
یکی از  مشاوران  منطقه نواب  در مورد  شرایط بازار  مسکن  پس  از  کاهش نرخ سود  می گوید: مورد رهنی بعد  از  کاهش نرخ سود بانکی در این منطقه  هم  بسیار کم شده است و مالکان بیشتر  می خواهند  که  اجاره بها  دریافت  کنند  و جالبتر  اینکه  مالکان این منطقه اکثرا خود در مناطق  بالا سکنی  گزیده اند و باعث  شده  تا تقاضا برای اجاره بهای زیاد و ودیعه  کم  برای صاحبان ملک بیشتر  شود و مستاجرا ن نیز به دنبال خانه هایی با رهن هستند. اما  وقتی مستاجران موردی  پیدا  نمی کنند  مجبورند  که خانه ای کوچک تر و یا در  محله ای ارزان تر انتخاب کنند و اجاره بها را از سود ماهانه نرخ بانکی در آورند و یا  صاحب  چندین شغل و درآمد باشند .

وجود  مسکن مهر  نیزعلیرغم باز پرداخت اقساط  متقاضیان مسکن مهر باز نتوانسته است خواسته های متقضیان را برآورده سازد.چرا که هنوز در دست احداث هست.

 در این باره: معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در برخی پروژه های مسکن مهر به دلیل مکان یابی نادرست متقاضی نداریم، گفت: در شهر پردیس ۵ هزار میلیارد تومان برای خدمات زیربنایی و روبنایی هزینه کردیم.
وی با بیان اینکه خدمات و امکانات در یک شهر ارزش افزوده زمین را افزایش می دهد، خاطرنشان کرد: اگر در بافت فرسوده محله شوش و پامنار مسکن مهر می ساختیم، ارزان تر از واحدهای پردیس برای ما تمام می شد، اما الان یک هزار میلیارد تومان برای بخشی از کار از بانک مسکن وام گرفته ایم.
نریمان با اشاره به مصوبه ای که در دوره گذشته برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی از محل آورده مردم تصویب شده بود، گفت: متاسفانه این مصوبه را داریم که باید از آورده مردم خدمات را تامین کنیم در حالی که ادعا شده بود که این مسکن ارزان قیمت است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برای مسکن مهر ۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد و بیش از این رقم هم باید مردم بپردازند.
وی با اشاره به اینکه با احتساب تاسیسات زیربنایی و روبنایی این پروژه در حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار صرف کرده است، اظهار کرد: مسکن مهر در شهرهای جدید بزرگترین پروژه مسکن مهر است و ما جدا از مسکن مهر پردیس، ۱۰۰ هزار واحد هم در پرند داریم.
نریمان با اشاره به مصوبه ای که در دوره گذشته برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی از محل آورده مردم تصویب شده بود، گفت: متاسفانه این مصوبه را داریم که باید از آورده مردم خدمات را تامین کنیم در حالی که ادعا شده بود که این مسکن ارزان قیمت است.
 حال باید دید باطرح کاهش 15 درصددی چه تاثیری بر روند قیمت  اجاره بها و خرید  ملک و گفته  مسولان  دولت خواهد  بود.

بدون برچسب

دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟